«

»

Nis 22 2012

Bu Yazı bas

Fareler ve İnsanlar Geniş Özet

Fareler ve İnsanlar

Farklı Kaynak

KİTABIN ADI                         :  FARELER VE İNSANLAR
KİTABIN YAZARI                  :  JOHN STEINBECK
YAYIN EVİ VE ADRESİ        :  SOSYAL YAYINLAR,BABIALI CADDESI,NO:14 CAĞALOĞLU-İSTANBUL
BASIM YILI                           :   2001
1.KİTABIN KONUSU Birlikte dolaşan iki gezici toprak işçisinin bir çiftlikte yaşadıklarını,  bağlılık ve dostluklarını anlatmaktadır.
2.KİTABIN ÖZETİ: George ve Lennie,  Amerika’ da yaşayan,  çiftliklerde yaşayan toprak işçileridir. bu kişiler kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler.  Çünkü işçiler kazandıkları parayı ya kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadır. Onların hayalleri vardır. Biriktirdikleri para ile bir çiftlik satın alacaklardır. Bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleyecekler ve tarımla ugraşacaklardır. Şimdiye kadar gittikleri bütün çiftliklerde Lennie yüzünden kovulmuşlardır. Lennie uzun boylu, iri,  güçlü bir insandır ama kafası fazla çalışmaz ve tek başına hareket etmeyen, devamlı birilerine muhtaç olan bir insandır. Bunun yanında sevdiği şeylere dokunma hastalığı vardır. George ve Lennie,  arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmak için yola çıkarlar.  yolda Lennie ölü bir fare bulur ve onu eliyle okşar.  George, farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama lennie ona zara vermediğini sadece okşadığını söyler.  Sonra onu zorla yolda bırakır.  Lennie’ nin bu huyu ileride ikisine de zarar verecektir.  George bu sefer işe başlamadan  Lennie’ ye  uyarılarda bulunur. Çiftliğe gidince hiç konuşmaması gerektiğini, eğer çiftlikte bir olay olursa; çiftliğin biraz uzağında bulunan bir gölün kıyısında saklanmasını söyler. Ama çiftlikte her şey yolunda gitmez.  Ustabaşının oğlu olan Curley ve karısı iyi insanlar değildir. Curley’ in karısı,  çiftlikte yaşamak istemeyen,   zengin olmak isteyen ve kocasını sevmeyen bir insandır.  bir gün Curley’ in karısı Lennie’yi tanımak ister ve yanına gider.  Bu sırada çiftliktekiler oyun oynamaktadır.  Curley’ in karısı ahırda köpekleri okşayan Lennie’nin yanına gider. bir süre muhabbet ederler.  Curley ‘in karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarını okşayabileceğini söyler.  Lennie,  kadının saçlarını okşar. Curley’ in karısı Lennie’yi uyarır ama elini saçından çekmesini söyler,  sonra bağırmaya başlar. Paniğe kapılan Lennie ona sımsıkı sarılır.  Kadının boynu kırılır,  ve ölür.  lennie önceden belirledikleri yere gider, orada can dostu Lennie tarafından öldürülür.
3. KİTABIN ANA FİKRİ: Hayallerimiz bizimdir. Kimse hayallerimizi yok edemez.  İnsan dostlarının sonuna kadar yanında olmalı, onu desteklemelidir.
4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ : Olaylar  genellikle bir çiftlikte,  George ve Lennie arasında geçmektedir. George biraz uyanık,  hayalleri çok olan bir insandır. Her zaman Lennie’ yi kollamak zorunda olduğu için hayallerini gerçekleştirememiştir.  Lennie ise kafası biraz yavaş işleyen,  temiz kalpli,  kendi başına yaşayamayan bir insandır.
5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Steinbeck bu romanda insan ruhunun derinlerine dalan keskin gözlerinin gördüklerini,  kendine özgü,  yalın, ve alçakgönüllü bir dille aktarmıştır. bu nedenle sürükleyici bir romandır.
6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:
   JOHN STEINBECK
 Amerikalı roman, oyun ve köşe yazarı. 1962’de Nobel edebiyat ödülü aldı. en ünlü romanları gazap üzümleri bir 20.yüzyıl edebiyat klasiği olarak kabul edilmektedir. Ünlü eserleri arasında Al Midilli, Cennet Çayırları, Fareler ve İnsanlar yer almaktadır. Californıa’ da doğmuştur. Olayları genelde Monterey Körfezinde geçmektedir.20 Aralık 1968’ de New York’ta ölmüştür.
Fareler ve İnsanlar

Yazarı : John Steinbeck
Yayınevi : Remzi Kitabevi
Çevirmen : Ayşegül Çetin Tekçe
Basım Yeri / Tarihi : İstanbul / Ocak 2003
Sayfa Sayısı : 120 sayfa
KİTAP HAKKINDA
George ve iriyarı saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada tek sahip oldukları şey, aralarındaki dostluk ve günün birinde yerleşip huzur içinde yaşayabilecekleri, kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir…Kaliforniya, Salinas Vadisi’ndeki bir çiftlikte iş bulan iki arkadaş, bu arazi için gereken parayı biriktirmeyi düşlemektedir. Ama bir çocuğun zekasına, aynı zamanda da korkunç bir güce sahip olan Lennie’nin başı sürekli derde girmektedir. Ve bu kez yine belaya bulaştığında, George’un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmeyecektir…
Yalnız ve terk edilmiş insanların hikayesini etkileyici bir şekilde dile getiren Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck’in en çok tanınan ve okunan yapıtlarından biridir.

YAZAR HAKKINDA
JOHN STEINBECK, 1902’de Kaliforniya’nın Salinas kasabasında doğdu. Çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yaz tatillerini civar çiftliklerde çalışarak geçirdi. Henüz on dört yaşındayken yazar olmayı aklına koyan Steinbeck, eserlerinin çoğuna mekân olarak seçtiği Salinas Vadisi’ndeki bu çiftliklerde kırsal kesimdeki zorlu hayat şartlarına ilişkin ilk izlenimlerini edindi. 1919 yılında Stanford Üniversitesi’ne girdiyse de, altı yıl süren üniversite öğrenimi boyunca sadece yazarlık kariyerinde kendisine yararlı olacağını düşündüğü derslere katıldı. Yine aynı dönemde hem okul masraflarını karşılamak, hem de hayat deneyimlerini geliştirmek amacıyla tezgâhtarlık, ırgatlık, duvarcılık, marangozluk, laborantlık gibi pek çok işte çalıştı. 1925 yılında okulu bıraktı, yazar olarak kendini kabul ettirmek umuduyla New York’a gitti. Ne var ki pek kısa süren bir gazetecilik deneyimi dışında, yazılarını yayınlatmayı başaramadı ve 1926’da Kaliforniya’ya döndü. Bunu izleyen iki yıl boyunca Lake Tahoe’da bir sayfiye evinin bekçiliğini yaptı. Yılın sekiz ayı karlar altında kalan bu ıssız yerde ilk eserlerini kaleme aldı. 1929’da basılan ilk romanı Altın Kupa edebiyat çevrelerinde fazla ilgi görmedi. Bunu izleyen Cennet Çayırları ve Bilinmeyen Bir Tanrıya adlı eserleri de eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başaramadı. Nihayet 1935 yılında yayınlanan Yukarı Mahalle, Steinbeck’in yazarlık kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Böylelikle hem edebiyat eleştirmenlerince gelecek vaat eden büyük bir yetenek olarak kabul edilmiş, hem de yaşamı boyunca çektiği maddi sıkıntıları sona ermiş oluyordu. Yukarı Mahalle’yi, Kaliforniya’da yaşam mücadelesi veren işçi sınıfını konu alan, her biri birer şaheser olarak kabul gören Bitmeyen Kavga, Fareler ve ınsanlar ve 1940’ta Pulitzer Ödülü kazanan Gazap Üzümleri izledi. Diğer belli başlı eserleri arasında Ay Battı, Sardalye Sokağı, ınci, Cennetin Doğusu, Tatlı Perşembe, Pippin IV’ün Kısa Süren Saltanatı, Mutsuzluğumuzun Kışı sayılabilir. 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan Steinbeck, 1968 yılında öldü.

Kitabin Konusu : 

Birlikte Dolaşan Iki Gezici Toprak Işçisinin Bir çiftlikte Yaşadiklarini, Bağlilik Ve Dostluklarini Anlatmaktadir.

Kitabin özeti :
George Ve Lennie, Amerika’ Da Yaşayan, çiftliklerde Yaşayan Toprak Işçileridir. Bu Kişiler Kendilerini Diğer Toprak Işçilerinden Farkli Görürler. çünkü Işçiler Kazandiklari Parayi Ya ***** Oynayarak Ya Da Genelevde Harcamaktadir.onlarin Hayalleri Vardir. Biriktirdikleri Para Ile Bir çiftlik Satin Alacaklardir.bu çiftlikte çeşitli Hayvanlar Besleyecekler Ve Tarimla Ugraşacaklardir.şimdiye Kadar Gittikleri Bütün çiftliklerde Lennie Yüzünden Kovulmuşlardir. Lennie Uzun Boylu , Iri, Güçlü Bir Insandir Ama Kafasi Fazla çalişmaz Ve Tek Başina Hareket Etmeyen,devamli Birilerine Muhtaç Olan Bir Insandir. Bunun Yaninda Sevdiği şeylere Dokunma Hastaliği Vardir. George Ve Lennie, Arkadaşlarinin Tavsiyesi üzerine Başka Bir çiftlikte çalişmak Için Yola çikarlar. Yolda Lennie ölü Bir Fare Bulur Ve Onu Eliyle Okşar . George , Farenin Kendisine Faydasi Olmadiğini Ve Onu Atmasi Gerektiğini Söyler.ama Lennie Ona Zara Vermediğini Sadece Okşadiğini Söyler. Sonra Onu Zorla Yolda Birakir. Lennie’ Nin Bu Huyu Ileride Ikisine De Zarar Verecektir. George Bu Sefer Işe Başlamadan Lennie’ Ye Uyarilarda Bulunur. çiftliğe Gidince Hiç Konuşmamasi Gerektiğini , Eğer çiftlikte Bir Olay Olursa ; çifliğin Biraz Uzağinda Bulunan Bir Gölün Kiyisinda Saklanmasini Söyler.ama çiftlikte Herşey Yolunda Gitmez. Ustabaşinin Oglu Olan Curley Ve Karisi Iyi Insanlar Degildir. Curley’ In Karisi, çiftlikte Yaşamak Istemeyen, Zengin Olmak Isteyen Ve Kocasini Sevmeyen Bir Insandir. Bir Gün Curley’ In Karisi Lennie’yi Tanimak Ister Ve Yanina Gider. Bu Sirada çiftliktekiler Oyun Oynamaktadir. Curley’ In Karisi Ahirda Köpekleri Okşayan Lennie’ Nin Yanina Gider. Bir Süre Muhabbet Ederler. Curley ‘in Karisi Saçlarinin çok Yumuşak Olduğunu Ve Istiyorsa Saçlarinan Okşayabileceğini Söyler. Lennie, Kadinin Saçlarini Okşar. Curley’ In Karisi Lennie’ Yi Uyarir Ama Elini Saçindan çekmesini Söyler, Sonra Bağirmaya Başlar. Paniğe Kapilan Lennie Ona Simsiki Sarilir. Kadinin Boynu Kirilir, Ve ölür. Lennie önceden Belirledikleri Yere Gider, Orada Candostu Lennie Tarafindan öldürülür.

Kitabin Ana Fikri :
Hayallerimiz Bizimdir.kimse Hayalerimizi Yok Edemez. Insan Dostlarinin Sonuna Kadar Yaninda Olmali,onu Desteklemelidir.

Kitaptaki Olaylarin Ve şahislarin Değerlendirilmesi :
Olaylar Genellikle Bir çiftlikte, George Ve Lennie Arasinda Geçmektedir. George Biraz Uyanik, Hayalleri çok Olan Bir Insandir. Her Zaman Lennie’ Yi Kollamak Zorunda Olduğu Için Hayallerini Gerçekleştirememiştir. Lennie Ise Kafasi Biraz Yavaş Işleyen, Temiz Kalpli, Kendi Başina Yaşayamayan Bir Insandir.

Kitap Hakkinda şahsi Görüşler : 
Steinbeck Bu Romanda Insan Ruhunun Derinlerne Dalan Keskin Gözlerinin Gördüklerini, Kendine özgü, Yalin, Ve Alçakgönüllü Bir Dille Aktarmiştir.bu Nedenle Sürükleyici Bir Romandir.

766 görüntüleme

Yazar hakkında

ilteriş Bülent AYDIN

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.edebiyatsahili.com/2012/04/22/fareler-ve-insanlar-genis-ozet/

Bir Cevap Yazın