«

»

Kas 05 2012

Bu Yazı bas

Böğürtlen – Mehmet Rauf -Kitap Özeti


BÖĞÜRTLEN

Yazarı: Mehmet Rauf

Yayınevi: Akvaryum Yayınevi

Basım Yılı: 1926 , 2011

Sayfa Sayısı: 96

Pek naif, pek narin bir aşk hikayesi.

Pertev Bey, arkadaşı Nihat ile gezinirken üç tane hoppa kız kardeşin yanında adeta sığıntı gibi yaşayan Müjgan’ı görür. Görür görmez de vurulur. Müjgan’a ufak ufak yazmaya başlar ama Müjgan ”Ben senin bildiğin kızlardan değilim” demeye getirince Pertev bir bozulur.Müjgan’a ciddi düşündüğünü kanıtlamak için evlenme teklif eder. Ama bu defa da Müjgan, ”Daha birbirimizi tanımıyoruz ki” deyince Pertev çok üzülür ve terki diyar eyler.

Halbuki kız doğru söylüyor. Hele bir otur solkuklan yeğenim.

Pertev, Müjgan’ın aşkına daha fazla dayanamayıp geri döner. Müjgan da zaten, Pertev gidince biraz pişman olmuştuR.Tekrar biraraya gelince kavuşurlar.

Ulan ne ayaksınız. İlla böyle bir heyecan, bir atraksiyon.

Böğürtlen az bulunan yabani ama bir o kadar da lezzetli bir meyve ya. Esas oğlan Pertev Bey, aşık olduğu esas kızı Müjgan’ı böğürtlene benzetiyor. Kitabın adı da buradan geliyor.

Mehmet Rauf, ”Eylül” adlı romanıyla büyük çıkış yapmış ama sonra aynı başarıyı bir daha yakalayamamış. Para kazanmak için gazetelerde bunun gibi öyküler yazmaya başlamış. Ama bu da güzel bence. Gideri var yani.

Böğürtlen – Mehmet Rauf – Ana Fikri

Kitap Türü: KARIŞIK

Yayınevi: Bordo Siyah
Basım Tarihi: Ocak 2003
Kitap Türü:

Eylül yazarı olarak ünlenen Mehmet Rauf’un Böğürtlen romanı, popüler yazınımızın güzel örneklerinden biridir. Pertev, Büyükada’da tanıştığı “Böğürtlen” adını verdiği Müjgan’a, ilk görüşte vurulur. Müjgan’sa insanlardan kaçan, gerçek aşkı bulamayacağına inanan, gururlu bir kızdır. Pertev, acaba Müjgan’ın gönlünü kazanıp mutlu olabilecek midir?Böğürtlen: Yer yer hüzün veren eğlendirici bir aşkın romanı…

478 görüntüleme

Yazar hakkında

ilteriş Bülent AYDIN

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.edebiyatsahili.com/2012/11/05/bogurtlen-mehmet-rauf-kitap-ozeti/

Bir Cevap Yazın