Resim'e dön

Bu Sayfa bas

Ünlü Ressamların Eserleri

Tobias and the Angel

Bu küçük tablo bir çok sanatçının çalışmalarına ilham veren ve 1470′lerde Floransa’da Andrea del Verrocchio’nun atölyesinde yapılan tipik bir çalışmadır. Zaman zaman Verrocchio’nun atölyesinde çalışmalar yapan Perugino’ya atfedilmiştir. Tabloda bulunan köpek ve balık bölümlerinin Leonardo tarafından resmedildiğini düşünülür.

İnf: This small panel is typical of the type of painted works produced in the workshop of Andrea del Verrocchio in Florence during the 1470s, which clearly exhibits the work of different artists. The painting is sometimes attributed to Perugino, who was said to have worked in Verrocchio’s workshop and parts such as the dog and the fish are thought to have been painted by Leonardo.
Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1473 , Type : Tempera on wood panel , Dimensions : 83.6 x 66 cm , Location : National Gallery
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1473 , Tip : Ahşap Üstü Zamklı Boya , Boyutlar : 83.6 x 66 cm , Sergi Yeri : National Gallery

The Battle of Anghiari

Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1505 , Dimensions : 54.2 x 63.7 cm , Location : Musée du Louvre, Paris
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1505 , Boyutlar : 54.2 x 63.7 cm , Sergi Yeri : Musée du Louvre, Paris

Sala Delle Asse

Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1498–99 , Location : Castello Sforzesco, Milan
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1498–99 , Sergi Yeri : Castello Sforzesco, Milan

La belle ferronniere

Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1490-1496 , Type : Oil on wood , Dimensions : 62 cm × 44 cm (24 in × 17 in) , Location : Musée du Louvre, Paris
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1490-1496, Tip : Ahşap Üstü Yağlı Boya , Boyutlar : 62 cm × 44 cm (24 in × 17 in) , Sergi Yeri : Musée du Louvre, Paris

Portrait of a Musician

Yaklaşık olarak 1485 yılında başlanıldığı sanılan eser Leonorda harici bir çok ressamın katkısıyla bugun ki haline gelmiştir. Portrenin Milanese katedrelinin orkestra şefi Franchino Gaffurio‘a ait olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple portre ” Portrait of a Musician ” anılır.

Leonardo porteyti tam olarak asla bitirmemiştir. Genel üç farklı kompozisyon üzerine kurulu portrenin yüz hatları ve muzisyenin elinde tuttuğu müzik notları tartışmasız olarak Leonardo tarafından yapılmış olup belirgin fırça darbeleri taşımakta. Eserin ileriye doğru bakan gözleri sanat tarihçileri tarafından hayran olunan özelliklerindendir. Ayrıca Leonardo çalışmalarında her zaman önem verilen ellerde kusursuz işlenmiştir.

Saçlar , tunik ve şapka isimleri bilinmeyen ressamlar tarafından sonradan eklenmiştir. Ek olarak sol yandaki kompozisyonun farklı bir ressam tarafından yapıldığı düşünülmekte .

Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1490, Tip : Tuval Üstü Yağlı Boya , Boyutlar : 42 cm × 33 cm (17 in × 13 in) , Sergi Yeri : Pinacoteca Ambrosiana, Milan

Madonna Litta

Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1490 , Type : Oil on canvas , Dimensions : 42 cm × 33 cm (17 in × 13 in) , Location : Hermitage Museum, Saint Petersburg
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1490, Tip : Tuval Üstü Yağlı Boya , Boyutlar : 42 cm × 33 cm (17 in × 13 in) , Sergi Yeri : Hermitage Museum, Saint Petersburg

Benois Madonna

Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1478 , Type : Oil on canvas , Dimensions : 49.5 cm × 33 cm (19.5 in × 13 in) , Location : Hermitage Museum, Saint Petersburg
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1478, Tip : Yağlı Boya , Boyutlar : 49.5 cm × 33 cm (19.5 in × 13 in) , Sergi Yeri : Hermitage Museum, Saint Petersburg

Madonna of the Carnation

1475 – 1476 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından yapılmış yağlı boya portresidir. The Madonna of the Carnation, Madonna with vase , Madonna and Child with a Carnation ve Madonna with child, isimleriyle bilinir.

Ortaçağda Meryem ve çocuğu çok sık kullanılan bir dini figürdu.Anne ve çocuğun odak noktası bir karanfildir. Leonardo duruma yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Resimde dikkat çekici unsur Meryem’in zamanın avrupa modasını takip eden kıyafetler ve çok şık pahalı mücevherat kullanmasıdır. Elinde ise bir karanfil tutmaktadır , resim ismini buradan almıştır.

Resmin unsurları olan çiçekler ,vazolar ve Meryemin saç sitili Verrocchio‘nun tarzını yansıtmasına rağmen renklerin kullanımı , fırça darbeleri perdeler ve peyzaj yapısı resmin Leonardo tarafından yapıldığını göstermekte. Genç dönemin de Leonardo , Verrocchio’nun tarzını örnek aldığı bilinmektedir.

Chiaroscuro yöntemiyle resmin figürlerine görülmemiş bir esnetiksel dramatiklik eklenmiştir.Ayrıca Pencereler yardımıyla resme derinlik kazandırılmıştır.

Leonardo’nun Hollanda yapımı tablolardan esinlendiği düşünülen samimi eser zengin gölgeli oluşumuyla chiaroscuro sanatınada örnek teşkil etmektedir.

Chiaroscuro : Karanlık ve aydınlığın beraber kullanıldığında oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir. Terim Ressamlar ve sanat tarihçileri, vücut gibi üç boyutlu nesnelere hacim kazandırmak güçlü olmayan darbe etkileri için de kullanırlar.

Bu resim leonardo’nun Almanyada sergilenen tek eseridir.

Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1475–1476 , Tip : Yağlı Boya, Boyutlar : 62 cm × 47.5 cm (24 in × 18.7 in) , Sergi Yeri : Alte Pinakothek, Munich

Ginevra de’ Benci

Artist : Leonardo da Vinci , Year : 1474 , Type : Oil on panel , Dimensions : 38.1 cm × 37 cm (15.0 in × 15 in) , Location : National Gallery of Art, Washington, D.C.
Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1474 , Tip : Yağlı Boya, Boyutlar : 38.1 cm × 37 cm (15.0 in × 15 in) , Sergi Yeri : National Gallery of Art, Washington, D.C.

St. Jerome in the Wilderness

St. Jerome ortacağ avrupasında çok sık resmedilmiştir. St. Jerome’nin Katolik avrupa için önemi incil tercümesi yapmasıdır. St. Jerome İbranice metinleri esas alarak incilin latince metnini hazırladı. St. Jerome’nın hazırladığı nüsha 7.yy.da, dünyanın her tarafına yayıldı ve ismi ”Vulgate” olarak anıldı. Bu tercümeyi Trente konsili, (1545-1563) 1546 da katolik kilisesinin resmi tercümesi yaptı.

St. Jerome’nin Suriye çöllerinde geçirdiği günleri tasvir eden esere Leonardo Da Vinci tahminen 1480 yılında başlamıştır.

St. Jerome sağ elinde açık renkli bir taş tutmakta, sol göğüsünde ise derin bir yara izi bulunmaktadır. Bu St. Jerome kendine taşla vurarak günahlarına karşılık bir ceza , bir nevi günah çıkarma ayinidir.

Derin Yara izi gölgesiz halde daha rahat görülebilir. Gölgesiz hali için Tıklayınız

St. Jerome dimdik gözlerle en sağ köşedeki haça bakmaktadır ek olarak kayalık üstünde diz çökmesi tanrıya olan teslimiyetini ifade eder. Eğimli duruşu azizin teslimiyetine farklı bir bakış getirmiştir.

Aziz, geometretik olarak bir dikdörtgenin içine hapsedilerek altın oran kullanılmıştır. Görmek için Tıklayınız

St Jerome, kendi sözleriyle, ile, dört yıl boyunca çölde “sadece akrep ve vahşi hayvanlar” ile yaşamıştır. Çölde geçirdiği günlerde pençesine diken batan bir aslanın pençesinden dikeni çıkarmış ve tedavisini yapmıştır. Ardından geçen günlerde aslan St Jerome’nin tek yoldaşı olmuştur.

Bu sebeple St. Joreme bir taş , aslan ve geleneksel kardinal giysileri ile anılır.

Aslan çizimi ise Leonardo’nun anatomik anlamda gelişmişliğini sergiler. Ayrıca keskin formlarla çizilmiş aslana kıvrak bir ” S ” şekli verilmiştir.

Leonardo resimlerinin karakteristlik özelliği olan arka fon manzarısı ile derinlik kazadırma tekniğinin tipik bir örneğidir.
Azizin sağ omzunun yukarısına dağlarla çevrilmiş bir göl resmi yerleştirilmiştir. Tablonun diğer köşesinde kayalar arasından bir klise görülmektedir. Klise sembolü batı kliselerince St. Joreme’nin ” Doctor Of The Church ” ünvanına atıf yapmaktadır.

Eser bilinmeyen bir tarihte iki parçaya bölünmüş ve parçaları uzun yıllar ayrı ayrı yerlerde kalmıştır. 19. yüzyılda Napolyon Bonapart’ın amcası tarafından bir araya getirilmiştir. Parçalardan biri masaüstü örtüsü olarak diğeri ise bir ayakkabıcı tarafından kama olarak kullanılırken bulup birleştirilmiştir. Ardından IX Pope Pius‘in torunları tarafından satın alınmıştır.

Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1480 , Tip : Ceviz Pano Üstü Yağlı Boya , Boyut : 103 cm × 75 cm (41 in × 30 in), Sergi Yeri : Vatican Museums, Rome

The Last Supper – Son Akşam Yemeği

Son Yemek ya da daha sık kullanılan ismi ile Son Akşam Yemeği (İngilizce: The Last Supper ) Duke Ludovico Sforza ve onun düşesi Beatrice d’Este isteği üzerine Milano’da Leonardo da Vinci tarafından yapılmış bir fresktir. Mona Lisa dan sonra Leonardo’nun en ünlü eserlerinden biridir.

Yaygın olan Hırıstiyan inanışına göre Hz. İsa Pesah Günü olarak bilinen Romalı askerlerce tutuklanmasından önceki gece havarileri ile son akşam yemeğini paylaşmıştır. Son Akşam Yemeği , rönesans sanatçıları tarafından en sık işlenen dini motiftir. Havari Yuhanna tarafından yazılan Yuhanna İncilinde Hz. İsa kendisi ardından gelecek olan Paraklit’le avunmalarını ister ve yarın yakalacağını söyler. Leonardo’nun eseri Hz. İsa’ nın son akşam yemeğinde havarilere ”içinizden biri bana ihanet edecek” dediği anı anlatır. Leanordo’nun tamamlayabildiği ender resimlerden biridir.

Hz. İsa’nın manevi konumunu betimlemek için sanatsal perspektif kuralları kullanılarak orta çizgilerinin kesişim noktası Hz.isa’nın sağ gözünden geçirilmiştir. Ayrıca akşam yemeği olmasına rağmen arka fondan ışık hüzmesi alınarak Hz. İsa daha net betimlenmiş ve vurgulanmıştır.

İhanet eden havari Judas daha önce işlenmiş olan tüm son akşam yemeği betimlemelerinin aksine masanın önünde değil, havarilerle birlikte arkasında yer almıştır.

Eserin yapmında en ince ayrıntıya kadar dikkat edilmiş masa örtüsü ve tabaklar ve desenleri rönesans eserlerinde rastlanmayacak kadar detaylı resmedilmiştir. Masa üzerindeki yiyecekler ise enfes natürmort örnekleridir.

İncile göre Son Akşam Yemeği’inde Hz. İsa ve Havarileri şarap içiyorlar ve ekmek yiyorlardı, şarap içtikleri kase senelerce Kutsal Kase adı ile anılanacak. Ancak resimde kâse ve şaraplı ekmek görülmemesi Hıristiyan dünyasında yıllardır tartışma konusu olmuştur.

Resmin olağan yapısı ise büyük bir anakronizm problemini beraberinde getirir. Hz. İsa’nın ve havarilerinin yaşadığı tarihlerde masada oturarak yemek yemeleri mümkün değildir. Masa etrafına sandalyeler koyarak belli bir düzenekte yemek yeme çok sonraki zamanlarda yerleşmiş bir gelenektir.

Eser bir çok efsane ile beraber anılır , masa örütüsünün sağ tarafına düğüm atılmış diğer yanına atılmamış olması bile beraberinde bir çok tartışmayı gündeme getirmiştir.

Adoration of the Magi – Büyücüye Tapınma

Dünyanın en ünlü Ressamlarından olan Leonardo da Vinci resimleri hakkında şaşırtıcı derece az şey bilinmektedir. 1481 yıllında civarında Leonardo’nun Floransada başladığı eseri tamamlayamadan Milana yola çıktığı bilinmekte. Erken dönem Leonardo çalışmalarından olan eser ahşap bir pano üzerine çalışılmış yağlı boya portresidir. Pagan ve Hristiyan sembolleri etkin olarak kullanılmıştır.
Ön planda tutulan Bakire Meryem ve çoçugu , Geometrik sanatları sıkça kullanan Leonardo tarafından keskin bir üçgen içine yerleştirilmiştir. Üçgen etrafına ise sevgiyle diz çöken insanlar çemberetik olarak konumlanmıştır. Kompozisyon üstünde algılanamasada açılar ve doğrular kusursuzdur.

Palmiye Ağacı Kutsal Meryemi ve İsayı korumaya çalışan bir yapıda resmedilmiş olup , eski ahitte geçen ” sen palmiye kadar güçlüsün ” cümlesinede atıf yapmaktadır.

Hristiyanlık aleminde ise Palmiye Ağacı şehitleri temsil eden kutsal bir emanet sayılır. Ortaçağdaki Hristiyan sembolleri ile yapılmış eserlerin bir çoğunda Hz. İsa Palmiye Ağacı ile beraber anılmıştır.

Ek olarak Palmiye Ağacı Romada zaferin tek simgesi olarak görülmektedir. Hristiyanlık Roma içersinde ilk yayılmaya başladığı süreçte bir çok tepki görmüş ve insalar tarafından kabul etmemiştir. Roma zamanla artan Hristiyan nufusuna karşı dayanamamış ve kendiside Hristiyanlığın en büyük temsilcisi olmuştur. Burada ki Palmiye Ağacı erken hristiyanlık inancının Romaya karşı zaferinide simgelemekte.

Diğer bir ağacın harnup familyasından ( Keçiboynuzu ) olduğu sanat tarihçileri tarafından kabul görmekte. Harnup familyasından olan ve Türkiyede bilinen ismiyle keçiboynuzu avrupada “St.Johns Bread” olarak bilinir. Kelime manasıyla ” Yahyanın Ekmeği ” anlamındadır. Yahya peygamberin çölde geçirdiği günlerde tek besin kaynağının keçiboynuzu olduğuna inanılıyor. Harnup ağacı İsa Peygamberi vaftiz eden ” Vaftizci Yahya ” ya atıf yapmaktadır.

Harabelerin ise ortaçağda bulunan ve İsanın doğduğu gece yıkıldığına inanılan Basilica of Maxentius’u temsil ettiği düşünülüyor .

Sağ köşede ise Leonordo kendi otoportresini çizmiştir.

Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1481, Tip : Tuval Üstü Yağlı Boya , Boyutlar : 246 cm × 243 cm (97 in × 96 in) , Sergi Yeri : Uffizi, Florence

Mona Lisa

Dünyanın en ünlü portresi Mona Lisa adlı bu küçük eser hakkında şaşırtıcı derece az şey bilinmektedir. Mono Lisa ismi harici La Gioconda veya La Joconde olarak da bilinir.

1503-1504 yılları civarında floransada başlanıp 1507 yılında tamamlanan eser kavak bir pano üzerine çalışılmış yağlı boya portresidir. Hakkında çeşitli efsaneler olsada kadın yüzündeki “gizemli gülümseme” yüzyıllardır sanatçıların ve bilim adamlarının ilgisini çekmiştir. Mona Lisa’nın kaşlarının olmayışının sebebi 16. yüz yıl avrupasının modasıdır.

Kadının sol ve sağ yanındaki arkaplan eş ölçümlere sahip değildir. Bu perspektif tekniği resme batmayan bir derinlik kazandırır. Ayrıca Leonardo’nun kendi icadı olan boya karışımını kullandığı ilk eser olması sebebiylede önemlidir.

- 1516 yılında Fransa’ya gelen Leonardo, tabloyu Fransa Kralı I. Francis’e satar. Kral tabloyu Amboise’da yer alan şatosu için satın almıştır. Geçen zaman boyunca tablo sırasıyla Fontainbleau, Paris ve Versailles’ı dolaşıp nihayetinde 14. Ludwig’in koleksiyonuna dahil olmuştur.
- Fransız devrimini takiben Louvre’da sergilenmeye başlanan tabloyu Napoleon müzeden alıp yatak odasına asmıştır. Napolyon döneminin sona ermesini takiben tablo Louvre’a geri dönmüştür.
- 21 ağustos 1911 tarihinde İtalyan bir hırsız tarafından çalınan tablo, iki sene sonra Floransa’da ortaya çıkmıştır. İtalya’da bazı sergilerde

Sanatçı : Leonardo da Vinci , Yıl : 1505 , Boyutlar : 54.2 x 63.7 cm , Sergi Yeri : Musée du Louvre, Paris

Alma-Tadema Sir Lawrence

Hollanda kökenli İngiliz ressam.
Klasizmin temsilcilerindendir. Antwerp Academy‘de tarih ressamı Hendrik Leys’in altında çalıştı.( 1863-1858 ) 1863 yılı boyunca İtalya’da bulundu. Greek ve Roma antikitesine ilgi duydu; Mısır arkeolojisiyle ilgili araştımalar yaptı.
Antik Yunan, Roma ve Mısır’ın estetik atmosferini resimlerine taşımaya çalıştı. 1873’de İngiltere’ye giden sanatçı 1879’da Royal Academy ‘e seçildi. 1899’da “ sir ” ünvanı aldı.

Eserin Adı: Gözlem Noktası
Yapım tarihi: 1895
Orijinal Ebadı: 44,5 x 64 cm
Tekniği: Tuval Üzeri yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Benzerlik
Yapım tarihi: 1892
Orijinal Ebadı: 45,7 x 61 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Düşünce Farklılığı
Yapım tarihi: 1896
Orijinal Ebadı: 38,1 x 22,8 cm
Tekniği: Panel, Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Gümüş Gözdeler
Yapım tarihi: 1903
Orijinal Ebadı: 69,1 x 42,2 cm
Tekniği: Panel, Yağlıboya
Bulunduğu Yer: City Art Gallery / Manchester – İngiltere

Eserin Adı: Yeryüzü Cennetinde
Yapım tarihi: 1891
Orijinal Ebadı: 86,5 x 165 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Aşka Adanmışlar
Yapım tarihi: 1891
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Laing Art Gallery / Newcastle – İngiltere

Eserin Adı: Kasıtsız Rakipler
Yapım tarihi: 1893
Orijinal Ebadı: 45,1 x 62,8 cm
Tekniği: Panel, Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Museum and Art Gallery / Bristol – İngiltere

Eserin Adı: Kirazlar
Yapım tarihi: 1873
Orijinal Ebadı: 79 x 129,1 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Çiçekler
Yapım tarihi: 1877
Orijinal Ebadı: 29,9 x 20,3 cm
Tekniği: Karton Üzeri Suluboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Abby Edwin Austin
Amerikalı ressam ve illustratör
İlk çalışmalarına, 1866′da Philedelphia’da portre ve manzara çalışmaları yapan Isaac L. Williams’ın (1817 – 95) yanında başladı. Daha sonra Pensilvanya Akademisine girdi.
Sanatçı, özellikle tarih konulu resimleri ve Avrupa’da yaptığı duvar resimleriyle ünlendi. Daha sonra çok önemli kitapların kapaklarını resimledi. Sanatçı 1911′de Londra’da öldü.
(alıntı)

Eserin Adı: Lut Çalan Kadın
Yapım tarihi: 1899
Orijinal Ebadı: 76.9 x 51.2 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Potböri
Yapım tarihi: 1899
Orijinal Ebadı: 89 x 152.5 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Hamlet Oyunundan Bir Sahne
Yapım tarihi: 1897
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Yale Uni. Art Gallery / New Haven – Amerika

Achenbach, Andreas ( 1815 Kassel -1910 Düsseldorf )
Alman ressam.
Çoğunlukla manzara resimleri yaptı. Düsseldorf Akademisi’nin temsilcilerinden olmakla beraber resimde Alman gerçekçiliğinin öncüsüdür. Düsseldorf Akademisi’nde Wilhelm Schadow’un asistanı olarak çalışan Achenbach, akademide manzara resmini gerçekçilikle buluşturan romantizm yorumuyla, diğer ressamlardan ayrıldı. Luis Gurlitt’ten güçlü bir şekilde etkilendi ve doğal yeteneğiyle yeni kanallara yöneldi.
(alıntı)

Eserin Adı: Fırtınada Balıkçı Teknesi
Yapım tarihi: 1893
Orijinal Ebadı: 49.2 x 61.5 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Don Kişot ve Sanço Panço
Yapım tarihi: 1850
Orijinal Ebadı: 73 x 107 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Kıyıda Balıkçı Teknesi
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Westfalien’de Değirmen
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Kunsthalle / Bremen – Almanya

Eserin Adı: Sahilde Balık Avı
Yapım tarihi: 1900
Orijinal Ebadı: 32.4 x 43.7 cm
Tekniği: Panel Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Limana Dönüş
Yapım tarihi: 1865
Orijinal Ebadı: 96 x 140 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Ava Hazırlık
Yapım tarihi: 1852
Orijinal Ebadı: 31 x 39.4 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Güz Sabahı
Yapım tarihi: 1846
Orijinal Ebadı: 89 x 131 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Achenbach Oswald
Alman ressam.
Kunstakademie’de çalıştı. Ressam Andreas Achenbach’ın kardeşi olan Oswald Achenbach, akademideki hocası Johann Willhelm Schirmer’den etkilendi. Erken yaşlardan itibaren Düsseldorf ve çevresindeki kırsal alanları incelemeye başladı. Kayaların, ağaçların, çalılıkların ve insanların taslaklarını çizdi. 1843′ten başlayarak birçok ülkeye seyahat etti.
(alıntı)

Eserin Adı: Dağ Manzarası
Orijinal Ebadı: 100 x 123 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Napoli Sahilinde Balıkçılar
Yapım tarihi: 1877
Orijinal Ebadı: 64.5 x 100.5 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Eserin Adı: Napoli Sahili
Yapım tarihi: 1884
Orijinal Ebadı: 140.3 x 197.5 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya
Bulunduğu Yer: Özel Koleksiyon

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.edebiyatsahili.com/sanat-ajandasi/resim/unlu-ressamlarin-eserleri/

Bir Cevap Yazın